اگر در حال تکمیل مدارک مهاجرت خود هستید مسلما از شما خواسته شده است که همراه با مدارک، سندی به نام انگیزه نامه ارائه دهید. شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که انگیزه نامه چیست و چطور نوشته می‌شود؟ SOP یک نامه رسمی و مهم است که برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های سایر کشورهای خارجی از اهمیت بالایی برخوردار است. این نامه که به آن انگیزه نامه تحصیلی نیز گفته می‌شود درباره خصوصیات شخصی شما از جمله علایق، هدف از تحصیل، سوابق علمی و … نوشته می‌شود.

انگیزه نامه همراه با سایر مدارک ارائه شده مورد بررسی قرار می‌گیرد و این نامه یکی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزا محسوب می‌شود. در ادامه با روش نگارش این نامه و ماهیت آن آشنا خواهیم شد.

انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه یا Statement Of Purpose که به اختصار SOP نیز نامیده می‌شود به چندین روش مختلف نگارش می‌شود. در برخی اوقات این نامه برای ایجاد یک فرصت شغلی نگارش می‌شود که به آن انگیزه نامه کاری گفته می‌شود. اما در بیشتر موارد این نامه برای مهاجرت تحصیلی و اخذ بورسیه تحصیلی مورد نیاز خواهد بود. این دو نامه از نظر ساختار شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما در این بخش ما می‌خواهیم درباره انگیزه نامه تحصیلی به طور اختصاصی صحبت کنیم.

انگیزه نامه تحصیلی چیست؟

انگیزه نامه تحصیلی یکی از مهمترین مدارک تحصیلی مورد نیاز برای مهاجرت به کشورهای خارجی است. در این نامه اطلاعات فرد متقاضی، سوابق تحصیلی، علایق و انگیزه وی از تحصیل و اهداف وی ذکر می‌شود و این نامه به دانشگاهی که فرد متقاضی قصد دارد در آن به تحصیل بپردازد کمک می کند تا با خصوصیات فردی و تحصیلی وی آشنا شود

.نگارش انگیزه نامه SOP | تابان ترنسلیت

نگارش انگیزه نامه قواعد و قوانین خاص خود را دارد و بایستی بر اساس چارچوب‌های معینی نوشته شود. این نامه نقش بسیار مهمی در پذیرش دانشجو خواهد داشت و به همین علت باید به طور کامل نوشته شده و اطلاعات آن دقیق و صحیح باشد. برای نوشتن SOP استانداردهای مشخصی رعایت می‌شود. هر دانشگاه ساختار و فرمت مشخصی را برای نوشتن انگیزه نامه مشخص می‌کند که متقاضی بایستی به آن پایبند باشد. برخی از مواردی که در تمامی انگیزه نامه ها ثابت است عبارتند از:

 •         معرفی فرد متقاضی و درج اطلاعات شخصی
 •         درج سوابق تحصیلی و تجربیات فرد متقاضی در دوران تحصیل
 •         درج سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی فرد متقاضی
 •         درج مهارت‌ها و دستاوردهای کسب شده توسط فرد متقاضی
 •         درج اهداف فرد متقاضی در مورد تحصیل در آینده

انگیزه نامه چقدر اهمیت دارد؟

همانطور که در بخش قبل گفتیم انگیزه نامه متنی است که اطلاعاتی درباره دانشجو، اهداف وی از تحصیل، سوابق تحصیلی، انگیزه و مهارت‌های او ارائه می‌دهد. به همین دلیل نحوه نگارش آن و اطلاعاتی که در این نامه درج می‌شود از اهمیت بالایی برخوردار است و می‌تواند دیدگاهی مثبت و کامل به مسئولین دانشگاه ارائه نماید. انگیزه نامه بایستی شخصی سازی شده باشد. نوشتن این نامه برای بسیاری از دانشجویان به چالشی بزرگ تبدیل شده است و افرادی که با نحوه نگارش آن آشنا نیستند در این مورد دچار مشکل هستند.

کارشناسان ما در مجموعه تابان ترنسلیت این امکان را فراهم می‌کنند که هر فرد انگیزه نامه منحصر به فرد خود را داشته باشد و سندی کامل و متفاوت ارائه دهد. بدین ترتیب افرادی که قصد نگارش SOP دارند می‌توانند با کارشناسان ما در ارتباط بوده و با راهنمایی ایشان انگیزه نامه ای منحصر به فرد ارائه دهند.

نحوه نگارش انگیزه نامه چگونه است؟

 یکی از مهمترین نکاتی که در زمان نگارش انگیزه نامه باید رعایت شود، جذاب بودن نوشته است. متن این نامه باید خواننده را جذب کند و کمک کند تا فرد شناخت کاملی نسبت به متقاضی به دست آورد. لحن نوشتار بایستی رسمی باشد. در صورتی که لحن نوشتار به صورت خودمانی بوده و یا مطالب اضافی در متن نامه گنجانده شده باشد، درخواست متقاضی رد خواهد شد. از نکات مهمی که در انگیزه نامه باید رعایت شوند عبارت است از:

 •         انگیزه نامه نباید به صورت کپی برداری از نامه سایر افراد نوشته شود.
 •         برای نوشتن این نامه بایستی وقت کافی اختصاص داده شود و متن نامه به صورت منسجم نوشته شود.
 •         لحن نامه نباید خیلی غیر رسمی یا رسمی باشد.
 •         علائم نگارشی و نکات گرامری در این نامه بایستی به درستی رعایت شود. اشتباهات موجود در متن به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود. حتما پیش از ارائه، نامه را بازبینی کرده و ایرادات موجود را رفع کنید.
 •         در زمان نگارش بایستی به فرمتی که دانشگاه مورد نظر تعیین کرده است دقت داشته باشید. فونت و فرمت نوشتار باید متناسب با ساختار تعیین شده باشد.
 •         با نوشتن درباره مهارت‌ها، علایق و سرگرمی‌ها به جذابیت این نامه بیفزایید.
 •         طول محتوا نباید بیش از 1200 کلمه باشد. بهترین تعداد کلمات برای یک نامه در حدود 800 الی 1000 کلمه است.
 •         در انتهای نامه یک جمع بندی کامل درباره مطالب ذکر شده در داخل متن نوشته شود تا مطالب در ذهن خواننده تاثیر بهتری داشته باشد.
 •         از نوشتن اطلاعات نادرست پرهیز شود. نامه‌ای که حاوی مطالب نادرست و دروغین باشد، رد شده و نام فرد در فهرست افراد ممنوعه قرار می‌گیرد.

سوالاتی که باید در انگیزه نامه پاسخ دهید

از جمله سوالاتی که در نامه SOP باید پاسخ داده شوند عبارت است از:

 •         چرا می‌خواهید در این دانشگاه به تحصیل بپردازید؟
 •         چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید؟
 •         چه چیزی موجب شده است که این دانشگاه را انتخاب کنید؟
 •         در زمینه رشته انتخابی خود چقدر دانش و اطلاعات دارید؟
 •         برنامه شما پس از اتمام دوره تحصیلی چیست؟
 •         آیا می‌خواهید در این زمینه وارد بازار کار شوید؟
 •         آیا قادر هستید در برنامه‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه شرکت کنید؟
 •         علایق و سرگرمی‌های شما چیست؟
 •         چه ویژگی منحصر به فردی دارید که نیاز است دانشگاه را در جریان قرار دهید؟

نقش نمره زبان در میزان تاثیر گذاری انگیزه نامه

فردی که متقاضی دریافت پذیرش از یک دانشگاه خارجی است بایستی به میزان کافی بر زبان آن کشور تسلط داشته باشد. بدون داشتن یک نمره خوب و قابل قبول شانس وی برای اخذ این ویزا بسیار کم خواهد بود. به همین دلیل دقت داشته باشید که پیش از اقدام برای دریافت ویزا، حتما نسبت به شرکت در آزمون‌های زبان و کسب نمره بالا تلاش کنید تا شانس ویزای شما بیشتر شود.

هزینه نگارش انگیزه نامه

هزینه نوشتن نامه با توجه به شرایط فرد متقاضی و مطالبی که در نامه ذکر خواهد شد متفاوت خواهد بود. هزینه نگارش توسط کارشناسی که این نامه را می‌نویسد تعیین می‌شود و در طول زمان نگارش بایستی با فرد متقاضی در ارتباط باشد تا مطالب به طور کامل در نامه ذکر گردد. برای اطلاع از هزینه نگارش این نامه با کارشناسان ما در تماس باشید.

سفارش نگارش انگیزه نامه

برای نوشتن این نامه نیاز است که اطلاعاتی از فرد متقاضی در اختیار نگارنده SOP قرارگیرد که این امر بصورت پر کردن فرمی که همکاران در اختیار فرد متقاضی می گذارند انجام می شود ممکن است برخی از مدارکی که برای دریافت ویزا ارائه شده است نیز از شما درخواست شود. پس از این که مدارک جمع آوری شد، نگارنده نگارش نامه را آغاز خواهد کرد. نوشتن این نامه در حدود 7 الی 10 روز زمان نیاز دارد. هرقدر مدارک کامل‌تر باشد، مدت زمان نگارش آن نیز کوتاه‌تر خواهد بود.

نحوه درخواست نوشتن انگیزه نامه (SOP) در تابان ترنسلیت

در صورتی که برای دریافت این نامه عجله دارید بهتر است به موقع اقدام نموده و درخواست خود را ثبت کنید. هر قدر اطلاعات کامل تری ارائه دهید در مدت کوتاه‌تری نامه را دریافت خواهید کرد. برای تکمیل اطلاعات نامه با نگارنده کمال همکاری را داشته باشید تا متنی کامل و جامع دریافت نمایید. برای ثبت درخواست خود کافی است با کارشناسان ما در تماس باشید.