یکی از مدارکی که شانس پذیرش متقاضیان تحصیل در کشورهای خارجی را افزایش می‌دهد، نامه‌ای به نام استادی پلن (Study Plan) است. این نامه نوعی نامه رسمی است که همراه با رزومه و انگیزه نامه برای اخذ بورسیه تحصیلی ارائه می‌گردد. به دلیل اهمیت این نامه برای بسیاری از متقاضیان این سوال پیش می‌آید که این نامه چطور نوشته می‌شود و چه مواردی باید در این نامه ذکر شود.

نگارش این نامه برای افرادی که قصد تحصیل در کشورهای دیگر را دارند الزامی است و بایستی در کنار سایر مدارک ارائه شود تا شانس دریافت ویزا برای فرد افزایش یابد. حال می‌خواهیم بدانیم استادی پلن در چه مورد است و در متن این نامه به چه مواردی باید اشاره شود.

Study Plan چیست؟

استادی پلن که به آن برنامه تحصیلی نیز می‌گویند، جدولی است که ساعات درسی فرد متقاضی و اهداف آموزشی وی را برای کلاسها یا دوره‌های آموزشی مختلف مشخص می‌کند. این نامه اهداف فرد از تحصیل را مشخص می‌کند و اطلاعات کاملی در مورد مقاصد تحصیلی فرد متقاضی ویزای تحصیلی را به دانشگاه مربوطه ارائه می‌دهد. امروزه تمامی افرادی که قصد ادامه تحصیل در کشورهای دیگر را دارند بایستی این نامه را همراه با انگیزه نامه، توصیه نامه و رزومه، تحت عنوان استادی پلن ارائه نمایند.

چرا باید استادی پلن بنویسیم؟

دلیل اصلی نوشتن استادی پلن این است که افسر کنسولگری متوجه شود که هدف شما از تحصیل در کشور مورد نظر چیست. علاوه بر این با استفاده از این نامه می‌توانید به افسر نشان دهید که در آینده چه هدفی دارید و پس از اتمام دوره تحصیل قصد دارید به چه کاری مشغول شوید. افسر با مطالعه این نامه، درخواست ویزای شما را مورد ارزیابی قرار خواهد داد.

ساختار یک Study Plan حرفه‌ای

در بخش قبل دانستیم که استادی پلن چیست و چه کاربردی دارد. شاید برای شما این سوال مطرح شده باشد که ساختار نگارش این نامه به چه صورت است؟ چه مطالبی را باید در متن این نامه گنجاند و این مطالب بایستی به چه صورت بیان شود تا شانس پذیرش را بالا ببرد؟ آیا استادی پلن برای تمامی دانشگاه‌ها به یک شکل نوشته می‌شود؟

تکنیک نگارش استادی پلن

 •         نامه باید به صورتی کاملا رسمی نوشته شده باشد و تمامی اطلاعات و موارد ذکر شده درست و واقعی باشند.
 •         نباید از کلمات قصار، جملات شعاری و کلیشه‌ای در متن نامه استفاده شده باشد.
 •         هرگز نباید از نمونه‌های آماده‌ای که در اینترنت وجود دارد کپی برداری شود.
 •         داشتن غلط املایی و رعایت نکردن علائم نگارشی در این نامه به هیچ وجه قابل قبول نخواهد بود و باید به دقت رعایت شود
 •         تعداد کلمات استادی پلن نباید بیش از 800 کلمه باشد. استادی پلن بایستی کوتاه اما کامل باشد.
 •         اهداف و انگیزه داوطلب باید به زبانی ساده و قابل فهم در متن نامه بیان شود
 •         استفاده از جملات زیبا و کمی خلاقیت در زمان نگارش نامه، به جذابیت آن می‌افزاید
 •         در متن نامه حتما از یک جدول برنامه ریزی تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور استفاده شود
 •         هدف از تحصیل در آینده و اهداف متقاضی از ادامه تحصیل از اهمیت بالایی برخوردار است
 •         داوطلب باید در متن نامه مطالبی را بیان کند که نشان دهد فرد به وطن خود وفادار بوده و پس از اتمام دوره تحصیل به کشور خود باز می‌گردد
 •         استادی پلن بایستی به طور منحصر به فرد نوشته شده باشد.

قالب‌های استادی پلن

استادی پلن یک نامه رسمی است اما بر اساس سلیقه افراد به شکل‌های مختلف نوشته می‌شود. برخی نامه را در قالب یک مقاله می‌نویسند و برخی دیگر اطلاعات و برنامه تحصیلی خود را در قالب پرسش و پاسخ بیان می‌کنند. این دو روش از رایج‌ترین روش‌های نگارش Study Plan است.

نگارش Study plan | تابان ترنسلیت

نگارش استادی پلن در قالب مقاله

در صورتی که متقاضی بخواهد نامه خود را در قالب یک مقاله ارائه دهد، بایستی در یک الی دو صفحه تمامی تجربیات، اهداف، برنامه‌های تحصیلی و انگیزه خود از تحصیل را در این نامه شرح دهد. تعداد کلمات این نامه بهتر است در حدود 800 کلمه باشد. اطلاعاتی که در نامه ذکر می‌شود بایستی صادقانه و شفاف باشند و هدف از تحصیل به طور کامل در نامه شرح داده شود.

نگارش استادی پلن در قالب پرسش و پاسخ

در این روش متقاضی اطلاعات را به صورت پرسش و پاسخ نوشته و اهداف، نقاط قوت و ضعف، سوابق تحصیلی و … را به طور کامل شرح می‌دهد اما روش بیان آن کمی متفاوت است. این روش یکی از رایج‌ترین روش‌های نگارش استادی پلن است. از پرسش‌هایی که می‌توان در استادی پلن ذکر کرد عبارت است از:

 •         دلیل انتخاب من چیست؟
 •         دلیل این که این رشته را انتخاب کرده‌ام؟
 •         دلیل این که چرا این دانشگاه را انتخاب کرده‌ام؟
 •         دلیل علاقه من به تحصیل در این رشته چیست؟

ساختار کلی نگارش استادی پلن بدین شرح است:

 •         ذکر نام و نام خانوادگی فرد متقاضی (نوشتن پسوند و پیشوند الزامی است)
 •         ذکر آخرین مدرک تحصیلی و ارائه توضیحاتی مختصر در مورد آخرین مقطع تحصیلی
 •         ذکر تمامی تجربیات و دستاوردهای علمی و پژوهشی، مهارت‌ها و افتخارات در طول دوره تحصیل
 •         طرح برنامه‌های تحصیلی و اهداف فرد متقاضی در قالب یک جدول
 •         ذکر اهداف تحصیلی متقاضی در آینده
 •         ذکر نقاط قوت و ضعف فرد متقاضی و ارائه چند راهکار منطقی برای رفع آنها

چند نکته مهم در مورد نگارش Study Plan

همانطور که گفتیم استادی پلن یک نامه رسمی است که به برنامه ریزی تحصیلی معروف است. این نامه برای داوطلبانی که متقاضی دریافت ویزای تحصیلی از کشورهای خارجی هستند الزامی بوده و در زمان ارائه مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزا، این نامه را نیز بایستی آماده کرده باشند. افسر اداره مهاجرت با بررسی این نامه، انگیزه و هدف متقاضی از دریافت ویزا و تحصیل در کشور مورد نظر را ارزیابی نموده و با درخواست وی موافقت یا مخالفت خواهد کرد. افرادی که قصد دارند این نامه را آماده کنند بایستی درباره نحوه نگارش آن اطلاعات کاملی داشته باشند.

تاثیر استادی پلن بر دریافت ویزای تحصیلی

در صورتی که این نکات در زمان نگارش Study Plan رعایت شود، مسلما نتیجه بسیار خوبی داشته و احتمال این که درخواست فرد متقاضی پذیرفته شود بیشتر خواهد بود. پس از اتمام نامه بهتر است یک بار دیگر متن نامه را بررسی کنید و هر گونه ایراد نگارشی و غلط املایی را رفع نمایید. هر قدر نامه حرفه‌ای تر نوشته شده باشد، شانس اخذ ویزا بالاتر است.

آیا استادی پلن در ریجکت شدن ویزای تحصیلی تاثیر دارد؟

کامل بودن اطلاعاتی که در استادی پلن ذکر می‌شود در قبول شدن درخواست ویزای تحصیلی نقش بسیار مهمی دارد. در صورتی که این نامه کامل و با بیانی درست نوشته شده باشد افسر با مطالعه چند مورد مهم با درخواست ویزای فرد متقاضی موافقت خواهد کرد. اما اگر متن نامه مبهم بوده و مطالب مفیدی را در اختیار افسر قرار ندهد، پرونده فرد متقاضی ریجکت خواهد شد.

هدف آفیسر از بررسی استادی پلن

هدف اصلی آفسیر از مطالعه استادی پلن این است که اطمینان حاصل کند که فرد متقاضی پس از اتمام دوره تحصیل به کشور خود باز خواهد گشت. به همین دلیل تمامی اهداف و مقاصد فرد باید به طور کامل و واضح در متن نامه ذکر گردد.

هزینه نگارش Study Plan

هزینه نهایی نگارش نامه با توجه به موقعیت فرد متقاضی و مطالبی که قصد دارد در نامه ذکر کند، متفاوت خواهد بود. برای استعلام قیمت نگارش و ترجمه این نامه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

کارشناسان ما در تابان ترنسلیت، شما را در زمینه نگارش این نامه راهنمایی می کنند و در صورت تمایل آن را برای شما می نگارند.